16 Aralık 2019, 23:18 tarihinde eklendi

Arduino Nedir

Arduino Nedir

Arduino Nedir?

Arduino, elektronik projeler inşa etmek için kullanılan açık kaynaklı bir platformdur. Arduino, hem fiziksel programlanabilir bir devre kartı (genellikle mikrodenetleyici olarak adlandırılır) hem de bilgisayar kodunu yazmak ve fiziksel panele yüklemek için kullanılan, bilgisayarınızda çalışan IDE'den (Tümleşik Geliştirme Ortamı) oluşur.

Arduino platformu, elektronikğe yeni başlayan ve iyi sebeplerle insanlar arasında oldukça popüler hale geldi. Daha önceki programlanabilir devre kartlarının çoğundan farklı olarak, Arduino, karta yeni kod yüklemek için ayrı bir donanıma ihtiyaç duymaz, sadece bir USB kablosu kullanmanız yeterli. Ek olarak, Arduino IDE basitleştirilmiş bir C ++ sürümü kullanır ve programlamayı öğrenmeyi kolaylaştırır. Son olarak, Arduino, mikro denetleyicinin işlevlerini daha erişilebilir bir pakete bölen standart bir form faktörü sağlar.

Arduino Uno

Arduino Uno

 

Arduino Uno, Arduino ailesindeki en popüler geliştirme kartlarından biridir ve yeni başlayanlar için en iyi seçimdir.

 

Arduino ide

Arduino IDE

Arduino IDE ile Arduino kartlarınıza C++ dilinde kod yazıp yükleyebilirsiniz. 

 

Arduino Uno Board’da neler var?

Arduino Uno Board

 

 1. Arduino Uno için bilgisayar bağlantısı ve Arduino için yazmış olduğunuz kodları bu USB jakından Arduino’ya yükleyerek kullanabilirsiniz. Ayrıca bu USB jakından Arduino’ya güç vermeniz de mümkün.
 2. Arduino için Power jak. Arduino ve devre elemanlarınızı beslemek için burayı kullanabilirsiniz. Buradan 6-12 volt arası güç verebilirsiniz.
 3. Gnd (-), yani topraklama pinleri. Bu pinler iler Arduino’da kullanmış olduğunuz modülleri ve sensörleri topraklayarak kullanabilirsiniz.
 4. 5v güç çıkışı ile sensörleri ve modülleri besleyerek onarı kullanmanıza olanak sağlar.
 5. 3.3v güç çıkışı ile düşük voltajlı sensör ve modülleri besleyerek onları kullanmanıza olanak sağlar.
 6. Analog etiketi altındaki pinlerin alanı (UNO'da A0 ila A5) Analog Giriş pinleridir. Bu pinler ile analog sensörlerinizden sinyal alıp kullanmanıza olanak sağlar. Örneğin sıcaklık sensörü gibi sensörler analog olduğundan bu pinler aracılığı ile kullanabilirsiniz.
 7. 0-13 numaralı pinler dijital pinlerdir. Bu pinler 0-5 volt arası size çıkış sağlayarak sensör ve modüllerinizi kullanmanıza olanak sağlar. Bu pinler ile hem dijital çıkış hem de dijital giriş almanın mümkündür
 8. Arduino Uno’da buluna 3-5-6-9-10 ve 11 pinleri PWM pinleridir. Bu pinler normal dijital pinler olarak işlev görür, ancak Darbe Genişliği Modülasyonu (PWM) adı verilen bir şey için de kullanılabilir.
 9. AREF, Analog giriş pinleri için bir üst referans voltajı (0 ile 5 Volt arasında) ayarlamak için bazen kullanılır.
 10. Arduino kartınızın reset düğmesi. Bu düğme ile Arduino’yu baştan başlatabilirsiniz.
 11. Power güç göstege ledi. Arduino’nun bir güç kaynağına bağlı olduğu ve çalışıyor durumda olduğunu gösterir.
 12. Arduino’ya kod yüklerken yanıp sönen RX ve TX ledleri Arduino üzerine veri yazılıyor veya Arduino üzerinden veri okunuyor anlamına gelir. RX (Receive X), Arduino üzerinden veri okurken belirli aralıkta yanıp söner. TX (Transmit X), Arduino üzerine veri yazarken yanıp söner.
 13. Arduino’nun beyni olarak da bilinen mikrokontroler. Arduino kodlarının yüklendiği ve işlendiği en önemli kısımdır. Arduino mikrokontroler çeşitleri mevcuttur. Yapılacak olan işe göre değişkenlik göstermektedir.

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *